Soorten depressies

Naast de winterdepressie zijn er (helaas) nog veel andere soorten depressies. In dit artikel worden deze behandeld en uitgelegd.

Depressieve stoornis

De depressieve stoornis staat ook wel bekend als de unipolaire depressie. Er is sprake van deze vorm van depressie als iemand lange tijd somber of neerslachtig is. Vaak heeft een depressie ook veel invloed op het dagelijks leven en kan het voor een cliënt moeilijker zijn om dagelijkse taken uit te voeren. Hierbij wordt er onderscheid gemaakt tussen een eenmalige stoornis  of een recidiverende stoornis. Een eenmalige stoornis komt voor als er sprake was van één depressieve episode, bij de recidiverende variant herhalen de episodes zich. Een episode duurt minstens twee weken. Daarnaast zijn de andere criteria minstens vier van de volgende symptomen: vermoeidheid, gewichtsverandering, rusteloos of traag zijn, minderwaardig of schuldig voelen, een verstoord slaappatroon, concentratieproblemen, terugkerende gedachten aan de dood.  (GGZ groep, z.d.; Depressie Vereniging; De Psycholoog, 2018; Mentaal beter, 2020a ).

Dysthyme stoornis /  Persisterende stoornis / Chronische depressie

Een dysthyme stoornis, ook wel de persisterende depressieve stoornis genoemd, is een vorm van depressie waarbij de symptomen wat milder zijn dan bij de depressieve stoornis. Het grootste verschil met een depressieve stoornis is dat de persoon nog redelijk kan functioneren in het dagelijks leven. Er is pas sprake van een persisterende stoornis als een persoon ten minste twee jaar een depressieve stemming had, met daarbij twee of meer depressieve symptomen. Echter, het kan zijn dat de klachten er tijdelijk niet zijn, maar daarna komen ze weer terug. Daarbij kan een cliënt een dubbele depressie krijgen, als er sprake is van klachten van een persisterende depressieve stoornis en extra symptomen die voldoen aan depressie.(GGZ groep, z.d.; Depressie Vereniging, 2015; Mentaal Beter, 2020b).

Postnatale depressie / Postpartum depressie

Deze vorm van depressie komt voor bij mensen die zijn bevallen van een kind. De symptomen van een postnatale depressie komen overeen met de symptomen van de depressieve stoornis. Vaak zijn de mensen die hier last van krijgen erg prikkelbaar en somber. In sommige gevallen treden er psychotische of manische symptomen op. Een postpartum depressie heeft ook vaak invloed op de relatie met het kind. Een cliënt kan namelijk afstand nemen van het kind, of het kind minder goed verzorgen. Deze vorm van depressie kan voorkomen binnen vier maanden na de bevalling (GGZ groep, z.d.; Depressie Vereniging, 2015; U-Center).

Psychotische depressie

Bij een psychotische depressie raakt iemand na aanleiding van een depressie grip op de realiteit kwijt. Hierbij kunnen er hallucinaties, desorganisatie of wanen optreden. Hallucinaties zijn waarnemingen zonder een externe prikkel. Hierbij denkt een persoon iets waar te nemen, terwijl datgene er niet is. Desorganisatie is het niet kunnen aanbrengen van orde, op het gebied van bijvoorbeeld denken, handelen of emoties. Wanen zijn ideeën of overtuigingen die niet kloppen (Depressie Vereniging, 2015; UMC Utrecht, z.d.).

Bipolaire stoornis / Manisch-depressieve stoornis

Bij deze vorm van depressie is er veel sprake van wisselende stemmingen. Zo wisselen depressieve stemmingen en opgewekte, manische stemmingen elkaar af. In een manische stemming  voelt een persoon zich erg vrolijk en moedig, maar ook druk, prikkelbaar en spraakzaam.  Een depressieve episode zorgt voor vermoeidheid, sombere gevoelens en negatieve gedachten.  De episodes worden onderbroken door periodes waarin een persoon meer in balans is. De symptomen kunnen afnemen door een goede behandeling met de juiste medicatie (Depressie Vereniging, 2015; U-Center, z.d.).

Zomerdepressie

Zomerdepressie is zeldzamer dan winterdepressie. Bij een zomerdepressie krijgen cliënten last van depressieve gevoelens als gevolg van fel licht en warmte. De symptomen bij een zomerdepressie zijn vaak somberheid, lusteloosheid, neerslachtigheid, slaapproblemen, gewichtsveranderingen, vermoeidheid en prikkelbaarheid. . Daarbij kan een cliënt meer druk voelen om te genieten.  Dit komt doordat in de zomer meer mensen plezier hebben, waardoor er een verwachting is dat mensen een leuke tijd hebben. Dit kan zorgen voor druk omdat cliënten het idee kunnen hebben dat zij moeten genieten. Er is sprake van een zomerdepressie als een cliënt meer dan twee weken klachten heeft en de symptomen in de zomer krijgt. Waarom cliënten last krijgen van zomerdepressie is nog redelijk onbekend, maar de verwachting is dat slechter slapen door warm weer invloed heeft. Daarbij kan licht ook een rol spelen (iPractice, 2018; GGZnieuws, 2018; Smits, 2019).

Literatuur

De Psycholoog. (2018, 27 juni). Soorten Depressie. Geraadpleegd op 21 januari 2022, van https://www.depsycholoog.nl/soorten-depressie/

Depressie Vereniging. (2015, 1 december). Soorten depressie. Geraadpleegd op 21 januari 2022, van https://depressievereniging.nl/depressie/soorten-depressie/

GGZ groep. (z.d.). Soorten depressies – GGZ Groep. Https://Www.Depressie.Nl. Geraadpleegd op 21 januari 2022, van https://www.depressie.nl/achtergrondinformatie/soorten-depressies

GGZnieuws. (2019, 26 juni). Zomerdepressie: wat is het en wat kun je er tegen doen? ggznieuws.nl. Geraadpleegd op 21 januari 2022, van

iPractice. (2022, 14 januari). De 10 soorten depressie en symptomen. Geraadpleegd op 21 januari 2022, van https://ipractice.nl/klachten/depressie/soorten/

Mentaal Beter. (2020a, januari 8). Symptomen depressie: waaraan herken je een depressie? Geraadpleegd op 21 januari 2022, van https://mentaalbeter.nl/depressie/symptomen/

Mentaal Beter. (2020b, 15 oktober). Dysthyme stoornis (chronische depressie). Geraadpleegd op 21 januari 2022, van https://mentaalbeter.nl/depressie/dysthyme-stoornis/

U-Center. (z.d.). Verschillende soorten depressies. https://www.u-center.nl. Geraadpleegd op 21 januari 2022, van https://www.u-center.nl/voor-wie/depressie/verschillende-soorten-depressies/

UMC Utrecht. (z.d.). Depressie – UMC Utrecht. umcutrecht.nl. Geraadpleegd op 21 januari 2022, van https://www.umcutrecht.nl/nl/ziekenhuis/ziekte/depressie

Smits, G. (2019, 2 augustus). Zomerdepressie: “Mensen voelen druk om altijd gelukkig te moeten zijn”. NU – Het laatste nieuws het eerst op NU.nl. Geraadpleegd op 21 januari 2022, van https://www.nu.nl/gezondheid/5941863/zomerdepressie-mensen-voelen-druk-om-altijd-gelukkig-te-moeten-zijn.html